מה תפקידו של עמיל מכס? ולמה הוא קריטי לארגון?

שילוח ושינוע

מהו תפקידו של עמיל מכס? כיצד הוא תורם לארגון ומדוע הוא קריטי כל כך לתפעול התקין ולהצלחתו? לא משנה אם אתם שוקלים להעסיק עמיל במכס במסגרת שירותי מיקור חוץ או בתוך החברה – הנה כל מה שאתם צריכים לדעת על עמיל מכס המשמש חלק אינטגרלי בכל תהליכי רכש בארגון.

עמיל מכס: קווים לדמותו

עמיל מכס מצויד בניסיון, בהכשרה ובידע המקצועי הדרושים לייצוג בעלי עסקים מול רשויות המכס. הוא נקרא גם סוכן מכס, ותפקידו הרשמי נוגע בעיקר לליווי הליכים שונים בתחום הייבוא והייצוא, מילוי טפסים רבים וטיפול בכל הפן התיווכי שבין החברה לבין המדינה.

תפקידיו של עמיל מכס

תפקידו של עמיל המכס הוא להוות שליח נאמן ומקצועי מול שלטונות המכס ולייצג את היבואן או הייצואן בתהליך. כחלק מתחומי אחריותו, תפקידו של סוכן המכס הוא להכין את הניירת המתאימה, לגבות כסף עבור המסים שגובה המדינה ולסווג את הסחורות בקפידה – שכן על פי הסיווג ייקבע המיסוי. העמיל פועל במסוף הקיים בכל תחנות המכס. תפקידיו הנוספים של עמיל המכס בכל הקשור לשילוח הבינלאומי לא נעשה רק בטיפול בייבוא או ייצוא המגיע בדרך אחת – אלא במגוון ערוצים: הובלה ימית, יבשתית, מחסני ערובה וכדומה. אם תבחרו במיקור חוץ לשירות זה, יש סיכוי טוב שתקבלו אנשי מקצוע המתמחים גם בפנים הנוספים של הלוגיסטיקה הכרוכה בשינוע סחורות בינלאומיות.

תפקידים נוספים

  • הערכת טובין – בין בפן הייצוא (לפני שהמשלוח יוצא לארץ אחרת) ובין בפן הייבוא (כשהמשלוח מגיע מארץ אחרת), תפקידו של עמיל המכס הוא להעריך את הטובין.
  • ייעוץ – הידע המקצועי של עמיל המכס מקנה לו את היכולת להעניק שירותי ייעוץ לחברה אותה הוא מייעץ בכל הקשור להסכמי סחר או בכל תחום אחר הקשור לתחום
  • הדרכה – תחום המיסוי, הייבוא והייצוא הם תחומים הכוללים תחתיהם אינספור סעיפים ותתי סעיפים. עמיל מכס יכול לפזר את הערפל סביב מגוון סוגיות, ביניהם סוגיות הקשורות לסחורה מיוחדת (נניח: תרופות) עליהן יש הנחיות מיוחדות
  • טיפול במסמכים – תפקידו של עמיל מכס הוא לטפל בניירת הכרוכה במשלוחים, אישורי מכס למשלוח וכדומה
  • תשלומי מיסים – סוכן מכס אחראי על תשלום האגרות השונות והמיסים המגוונים מול רשויות המכס.
  • שחרור סחורה והובלה – עמיל המכס אחראי באופן כמעט בלעדי לסחורה שלכם ולכן בתוקף תפקידו עליו להיות אחראי על שחרור הסחורה מהמכס, ולאחר מכם לנהל את תיאום ההובלה מהנמל או השדה אל יעדה הסופי.

איך נבחר עמיל מכס?

עמיל מכס איכותי נבחר באמצעות כמה קריטריונים חשובים, אותם נפרט מיד. לא משנה באיזו דרך תבחרו את עמיל המכס שלכם או את החברה שתסייע לכם בכך בעזרת שירותי מיקור חוץ – אל תתפשרו על אף אחד מהקריטריונים הללו:

מהירות

מהירות היא שם המשחק. עמיל מכס חייב לדעת כיצד לעשות את המלאכה במהירות וביעילות, ללא עיכובים מיותרים ויתרה מכך – לוודא שהסחורה לא מתעכבת מכל סיבה שלי. התהליך חייב להיות מהיר וממוקד כדי שהדבר ישתלם לכם. אחרי הכל, בדיוק לשם כך הוא נמצא שם.

ידע מקצועי 

לא מעט פעמים התהליך כולל מחלוקות שונות בין נציגי המכס לבין העמיל. מאחר ותפקידו של עמיל המכס הוא לסווג את הסחורה המיובאת – לא תמיד שני הצדדים רואים עין בעין את הסיווג הנבחר, והדבר עשוי לגרור הוצאות כבדות לחברה. האינטרס של המדינה כאן הוא מובן, אך עמיל המכס שבחרתם חייב להגן על האינטרסים שלכם ולהיות מצויד בידע המקצועי העדכני והרלוונטי כדי שסיווג הסחורה יהיה מדויק במאת האחוזים. חשוב להבין שמדיניות הממשלה משתנה לעתים תכופות בכל הנוגע לכללי המכס וכי יש מגוון הסכמים בינלאומיים הנוגעים למדיניות ספציפית מול מדינה מסוימת – ולכן הידע המקצועי של עמיל המכס הוא קריטי.

חיסכון בעלויות

הידע המקצועי, המהירות והיעילות של עמיל המכס שבחרתם, לרוב מובילים לפרמטר נוסף חשוב: חיסכון בעלויות. עמיל מכס מסוגל להשיג הוזלה בעלויות השונות הכרוכות בשילוח ולחסוך לבעל העסק לא מעט הוצאות. לרוב מדובר באינטרס משותף של שני הצדדים (בעל העסק ועמיל המכס) כיוון שהוזלה עבור בעל העסק משמעותה גם רווח עבור העמיל.

אמינות

מעל הכל, עמיל מכס חייב להיות אדם שאתם יכולים לסמוך עליו. התפקיד הזה דורשת אמינות ברמה גבוהה מאוד, שכן האדם הנבחר למשימה אחראי על חלק חשוב מהכספים שלכן ומההתנהלות שלכם מול הרשויות. לא כל אדם יכול להכריז על עצמו כעל עמיל מכס ולכן שימו לב שהאדם שאתם בוחרים ראוי למשימה – הקפידו לוודא שהוא עמד בקורסים המיוחדים הנדרשים מהתפקיד, עבר בהצלחה את בחינות הקבלה וכן השלים בהצלחה את תקופת ההתמחות. רק לאחריהן הוא יוכל לקבל רישיון הנקרא "סוכן מכס", הניתנת לו מטעם רשות המיסים בישראל – אגף המכס והמע"מ.

מדוע עמיל מכס חשוב כל כך לארגון?

עמיל מכס הוא כלי משחק חשוב בהצלחתו של הארגון. אם אתם עוסקים בשילוח בינלאומי, אתם חייבים לבחור אדם שיהיה השליח שלכם בכל הקשור לייבוא וייצוא הסחורה. זה אומר שאתם חייבים לבחור אדם הבקיא בתחום השילוח למדינות הספציפיות איתן אתם עובדים, יש לו היכרות עם השוק המקומי ומסוגל להפוך לשליח שלכם כבעלי העסק.

לא מעט עסקים 'נופלים בפח' ובוחרים, מבלי לדעת, עמיל מכס שאינו בקיא מספיק בסיווג הסחורות או מתן אומדן למיסים שיש לשלם תמורתן. עסקים אחרים בוחרים עמיל מכס מבלי לדעת שהוא לא עושה כל שביכולתו כדי לשחרר את הסחורה בזמן, לא מקפיד לשלם בשמכם את המיסים הדרושים והאגרות וגם לא ממש טורח כדי להשיג עבורכם פטורים במקרה שאתם זכאים לכך.

התוצאה: משלוחים שמתעכבים, תשלומים ששולמו לחינם (כי הסחורה לא שוחררה או נשלחה) ובסופו של דבר – הדבר עשוי להיתרגם להוצאות כבדות ומיותרות ולפגיעה בשרשרת האספקה התקינה.

בין לקוחותינו

משרד שגיב פתרונות בע"מ

כתובת: רחוב לשם 1 קריית גת 8202400
          Lesem 1 Kiryat Gatt 8202400 ISRAEL
טלפון: 1-800-600-800
נייד: 972-54-6008008+
דוא"ל: hv@sagivg.com
          sagiv@sagivg.com

משרדים ברחבי העולם

הישארו מעודכנים

הישארו מעודכנים

עיצוב גרפי: meytalx.com / בניית אתר:

עיצוב גרפי: meytalx.com / בניית אתר:

דילוג לתוכן