מה תפקידו של מנהל שרשרת אספקה?

ניהול רכש

כל עסק שואף לייעל את תהליכי הייצור, להוזיל עלויות ולשפר את השירות שניתן ללקוחות. למנהל שרשרת האספקה יש תפקיד מהותי בתהליך הזה, ולמעשה ניהול נכון של שרשרת האספקה הוא המפתח לכל התהליכים הללו.

אך מהו תפקידו של מנהל שרשרת האספקה, והאם ניתן לייעל את התהליך בעזרת מיקור חוץ ?

לחבר את כל החוליות לשרשרת אחת

כאשר מסתכלים על התמונה הגדולה רואים כי תהליך הייצור לא מתחיל ונגמר בעסק עצמו, אלא מדובר כאן בשרשרת ארוכה ומרובת חוליות. תחילתה של השרשרת בכרייה והפקת חומרי הגלם, ובהמשך עיבוד שלהם וייצור של המוצר הסופי, שבתורו מועבר אל הלקוח המרוצה.

תפקידו של מנהל שרשרת האספקה הוא בראש ובראשונה לאפיין את התהליך לעומק, ללמוד מהן הדרישות של העסק על אגפיו השונים, מהם האילוצים החיצוניים הכרוכים ברכישת חומרי הגלם, ניהול מלאי ואחסון, וניהול האספקה ללקוחות.

להיות עם היד על הדופק

אנו חיים בעולם שמשתנה באופן תדיר ובאופן טבעי יש כל הזמן שינויים בביקוש ובהיצע. כאשר מנהלים את שרשרת האספקה חשוב מאוד להיות כל הזמן עם היד על הדופק כדי לזהות את השינויים הללו בשני הקצוות של השרשרת – ייצור חומרי הגלם ואספקת המוצר ללקוח. 

ניהול שרשרת האספקה חייב להיות גמיש כדי להגיב בצורה טובה לשינויים התדירים שמתרחשים. הגמישות הזו צריכה לבוא לידי ביטוי ברכישת חומרי הגלם במחיר הזול ביותר האפשרי, תוך וויסות של הרכישות בהתאם לביקוש ולדרישה. כאן בדיוק נכנס לתמונה גם המרכיב של ניהול מלאי.

העקרונות המנחים בניהול שרשרת האספקה

הנחת המוצא היא שאחסון של חומרי גלם ושל המוצרים הסופיים עולה כסף, ולכן כאשר מנהלים את שרשרת האספקה יש תמיד שאיפה לרכוש מינימום חומרי גלם ולייצר את המוצר קרוב ככל האפשר למועד אספקתו ללקוח. בצורה כזו יש חיסכון בעלויות האחסון, צמצום של בזבוז ותפוגה של חומרי גלם, ואספקת המוצר בצורה הטרייה ביותר. כמובן שחשוב להגדיר טווח ביטחון מסוים, הן מבחינת רכישת חומרי הגלם והן מבחינת מועד הייצור והאספקה ללקוח, כאשר הטווח הזה משתנה מאוד בין הענפים השונים ובין העסקים הספציפיים. 

היתרונות של ניהול שרשרת האספקה בעזרת מיקור חוץ

תחום הלוגיסטיקה הוא אחד הרכיבים הכי משמעותיים בהתנהלות היעילה והשוטפת של כל עסק, ולכן זהו גם תחום מורכב הדורש הבנת תהליכים, בקיאות בסטנדרטים והיכרות עם הטכנולוגיות המתקדמות של ניהול מלאי ושרשרת האספקה. הקמת מערך לוגיסטי מקצועי ומקיף יכול להיות מעמסה כבדה על עסק חדש או על עסק וותיק שפונה לתחומים חדשים, ולכן פעמים רבות יש נטייה להזניח את אגף הלוגיסטיקה. אך זהו עקב אכילס שיכול לפגום בצמיחה הטבעית של העסק, ולכן כדאי מאוד לשקול פתרונות של מיקור חוץ , בין אם לטווח קצר ובין אם לטווח ארוך, כך שתקבלו פתרון גמיש המתאים למידות ולצרכים של העסק בכל רגע נתון.

בין לקוחותינו

משרד שגיב פתרונות בע"מ

כתובת: רחוב לשם 1 קריית גת 8202400
          Lesem 1 Kiryat Gatt 8202400 ISRAEL
טלפון: 1-800-600-800
נייד: 972-54-6008008+
דוא"ל: hv@sagivg.com
          sagiv@sagivg.com

משרדים ברחבי העולם

הישארו מעודכנים

הישארו מעודכנים

עיצוב גרפי: meytalx.com / בניית אתר:

עיצוב גרפי: meytalx.com / בניית אתר:

דילוג לתוכן